Bachata, kökeni çok da eskilere dayanmayan bir latin dansıdır. Latin kökenli diğer danslardan türemekle birlikte, ilk ortaya çıkış yerinin Dominik olduğu düşünülmektedir. Net bir tarih bilinmese de, kaydedilen ilk Bachata şarkılarının 1960’lı yılların başına ait olduğunu söyleyebiliriz. Hatta daha somut bilgi vermek gerekirse eğer, José Manuel Calderón’a ait  “Borracho de amor” ve “Que será de mi” adlı eserler, türünün ilk örnekleridir. Bachata Dans Kursu olarak faaliyet gösteren kurumlarda da sık sık duyacağınız ezgiler arasında bu ikisi mutlaka yer alır.

Öncelikle müzik türü olarak dünyaya yayılan Bachata’nın asıl popülerliği, 90’lı yılları bulmuştur. 90’lı yıllardan bu yana salsa ve merengue’nin yanısıra Bachata da latin dansları arasında gözde olmuş, bu alanda kurslar açılmaya ve eğitimler verilmeye başlanmıştır. Türkiye’de de son yıllarda oldukça popüler bir konuma yerleşen Bachata Dans Kursu, İstanbul’da çok rahatlıkla erişilebilecek bir konumda bulunmaktadır.

Bachata’nın özelliği, diğer latin danslarından bir nebze daha yavaş ancak daha yoğun duygular yansıtıyor olmasıdır. Eşli danslar arasında göze en çok hitap eden danslardan biri olan Bachata, 4/4’lük ritmi, gitar ve diğer enstrümanların sesleri ile izleyenleri sımsıcak bir latin yolculuğuna çıkartıyor. Siz de Dominik sahilinde hissetmek isterseniz, dünyayı etkisi altına alan bu dansı denemenizi tavsiye ederiz.

 

.