Fazla kilolarıyla başı derde giren insanlar, sıklıkla değişik çözüm yollarına başvururlar. Kimi zaman diyetisyen yolları aşındırırken, kimi zaman da spor salonlarına koşan insanlar, son yıllarda dans etmenin de kilo vermeye yardımcı olduğunu keşfettiler. Dans ederek kilo vermek mümkün mü? Diye soracak olursanız, cevabı evet olur. Hem de güle oynaya kilo vereceksiniz!

Dans etmek, her yaş grubundan insanın rahatlıkla yapabileceği, basit ve kişiye göre özelleştirilebilen aktivitelerden biridir. Elbette fiziksel olarak yüksek derecede enerji harcandığından, her seansta ister istemez kalori kaybına uğrayacaksınız. Çünkü dansın türüne göre vücudun bütün kas ve eklemleri çalışmakta ve ritmik hareketlerle metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

Son yıllarda büyük spor salonları bile dans ederek zayıflama seçeneğini hizmete sunmuştur. Çünkü ortalama olarak 1 saatlik dans seansı ile en az 300-400 kalori yakıldığı ispatlanmıştır. Spor salonlarına avuç avuç para döken, ancak zorlanan ve 1-2 günden sonra gitmekten vazgeçen onlarca insan olduğunu düşünecek olursak, dans etmek gayet yerinde bir seçenek olacaktır. Bu nedenle spor salonlarının programlarına da dahil olmuştur.

Dans ederek zayıflamak isteniyorsa şayet, hangi hareketin hangi kas grubunu harekete geçirdiği bilinmek zorundadır. Bu nedenle profesyonel eğitmenlerin gözetiminde olmak gerekir. Son yıllarda en popüler zayıflama yöntemi Zumba dansı olarak karşımıza çıkar. Pek çok dans türünden figürler içerdiği ve oldukça hareketli olduğu için, hanımların öncelikli tercihi Zumba dansıdır. Aslında tam olarak dans denemez. Zira dans ve fitness’ın karışımıdır. Birbirini tamamlayan ve tekrar eden hareketlerle, ortalama 1 saat boyunca 10-12 şarkıda dans edilir, spor yapılır. Bu sayede oldukça eğlenilmiş ve minimum 400 kalori yakılmış olur. Dans ederek kilo vermek mümkün mü? .