Zoru başardınız, önyargıları yıkıp dans etmeye karar verdiniz. İyi ama hangi dans? Onlarca ülkeden, pek çok değişik kültürden çok sayıda dans türü olduğunu biliyoruz. Hatta, yerel bazla sınırlı kalmış çok daha fazla dans var. Dans etmek isteyen biri, hangisinden başlamalı? İdeal dans seçimi nasıl olmalı? Hangi dans bana uygun? Gibi sorular aklınızı kemiriyorsa, seçim konusunda fikir sahibi olacağınız bir yazıyı okumak üzeresiniz.

Öncelikle, kendi vücudunuzu tanımakla işe başlamalısınız. Sağlık geçmişiniz, dans seçiminizi çok etkileyecektir. Geçmişte ne tür rahatsızlıklar geçirdiniz? Herhangi bir ameliyat geçirdiniz mi? Sigara ve alkol tüketiminiz ne durumda? Bunların hepsi, harcayabileceğiniz eforu etkiler. Bu da ne tür danslara elverişli olduğunuzu anlamak için bir ipucu olacaktır.

İkincisi, kas ve eklem direncinizi doğru analiz etmelisiniz. Basit esneme hareketleri yapın, ne noktada zorlandığınıza dikkat ederek bu veriyi kaydedin. Geçmişte herhangi bir sporla uğraştıysanız, işiniz daha kolay olacaktır. Ancak ilk defa hareket edecekseniz, kas ve eklemlerinizde hafif ağrılar hissedebilirsiniz dans ettikten sonra. Geçicidir, endişe edilecek bir durum yok.

Bedeninizi yeteri kadar tanıyorsanız şayet, yukarıda belirttiğimiz detayları bir dans eğitmeni ile paylaşarak, size uygun programın çıkartılmasını sağlayabilirsiniz. .