hem spor hem zayıflama amacıyla ülkemizde yıllardır rağbet görmekte olan pilates ile ilgili olarak, boy uzatıp uzatmadığı yönünde sorular sıklıkla sorulmakta. Hatta bu konuda merak o kadar yüksek ki, arama motorlarında dahi pilates ile ilgili en sık yapılan aramalardan biri bu soru oluyor. Pilates boy uzatır mı? Sorusuna biz de elimizden geldiği kadar açıklayıcı bir cevap vereceğiz.

Öncelikle pilatesin 1-2 yıllık bir spor olmadığını, neredeyse 100 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirtmeliyiz. Kas ve eklemleri esneten, kalori yaktıran, vücudu sıkılaştıran bir egzersiz olup, ortaya çıktığı günden bu yana kadar askeri merkezlerden hastanelere, spor salonlarından evlere kadar girdiği bir gerçek. Özellikle son yıllarda ülkemizde de büyük ilgi gören bu sporun olumlu etkileri arasında boy uzatmak var mı?

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Hayır pilates boy uzatmaz. Çünkü sadece bir spor olmakla birlikte, boyunuzu belirleyen faktörler arasında yer almaz. Genetik miras, çocukluktan bu yana sağlıklı beslenme, boyunuzu uzatabilir.

Öte yandan; Evet pilates boyunuzu 1-2 cm kadar uzatabilir. Çünkü insanlar günlük hayat koşuşturmacası ile omurlarının duruşunu gözardı etmektedirler. Oturarak çalışma, yorgunluk, stres, fazla kilo gibi etkenler, dik duruşunuzu bozabilir. Bu da olduğundan kısa görünmenize sebep olur. Pilates, size dik duruşunuzu geri kazandırır. Böylece gerçek boyunuzda görünürsünüz. .