Pilates, 20. Yüzyılın başında ortaya çıkan, döneminin çok ötesinde özelliklere sahip oldukça etkili bir egzersiz yöntemidir. Pilatesin amacı, karın ve sırtı eşit oranda güçlendirip, vucudun direncini arttırmak, sağlıklı ve şekilli bir vücuda sahip olunmasını sağlamaktır. Pilates kursu Istanbul’da spora alternatif arayanlar için uygun bir seçenektir.

Pilatesin en önemli özelliği, kaslar arasında dengeli bir performans sağlamasıdır. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilates’te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanmaları zorlaşır. Dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır.

Pilates’in Doğuşu:

Joseph Hubertus Pilates isimli bir sporcu ve egzersiz koçu tarafından ortaya çıkartılan pilates, 1900’lü yılların başından bu yana Avrupa başta olmak üzere dünyaya yayılarak, en çok tercih edilen egzersizler arasında yerini almıştır. Başlangıçta hastalar, mahkumlar ve hatta Nazi subaylarının faydalandığı pilates, zaman zaman içerisinde son şeklini alarak profesyonel bir disiplin haline geldi.

Kimler Pilates Yapabilir?

Pilateste egzersizler güvenli ve kontrollü yapıldığından her yaş seviyesine uygundur. Günümüzde fitness kulüplerinde, özel stüdyolarda, rehabilitasyon merkezlerinde ve hastanelerde çeşitli rahatsızlıkları olan insanlardan profesyonel sporculara kadar herkesin sağlığını iyileştirmek için kullanılmaktadır. .