İstanbul, İzmir Pole Dans Okulumuza Hoşgeldiniz

En Son Yazılar

Blog

Home  /  Pole Dans   /  Pole Dans Nedir?

Pole Dans Nedir?

Yazının yazarısının önsözü:
Ülkemde, yani Ukraynada pole dance oldukça popüler oldu da birçok kişi ne olduğunu hala tam olarak bilmiyor; tanıtım amacıyla bu yazıyı yazdım. Türkiyeye bu spor daha yeni geldi ve önyargı daha da büyük. Bilgi paylaşmasının faydası olur diye bu yazıyı çevirdim. Türkçe ana dilim değil malum; bazı cümleleri garip bir şekilde kurarsam kusura bakmayın. Bu yazı, Türkiyede ilk pole dans kursları sunan AfroCubanos okulunun sitesinde iznimle yerleştirilir.
Saygılar,
Nelly

Pole Dance nedir? Onunla ilgiliyseniz hemen ‘Spor, sanat, uçuş’ diye cevap verirsiniz. Ve tüm yazdıklarım size gayet belli gelir. Ama söyleyin, kaç kere bunun gibi durumunuz vardı:
– Antrenmana gidiyorum.
– Hangi antrenmana?
– Pole dans’a.
– Neymiş o?
– Şey… direkte.
Ve yanıtı, istihfafla (ya da dostça anlayışla):
– A-a, strıptız…

Aslında anlaşılır. Uzun zamandır direk sadece külüplerin loş ışığında, ona sürtünen çıplak kızların çervresinde gösterildi. Bir zaman görünen resimlerden, film ve şovdaki kupuk karelerden oluşan bu imaj strip külüplerine hiçbir zaman gitmeyen insanların bile bilinçaltında sağlamca yerleşti. Aklına ilk o geliyorsa hiç sürpriz değil.
Boru striptizi hakikaten pole dans tarihinin parçasıdır, ama şimdi onları birleştiren tek şey – alet, yani pole. Bilgimiz bulanık ve eksik ise stereotipler ve önyargılar kaçınılmaz. Yeni bilgi alması yanılgılara devadır, ve bilgi dozu genelde çare oluyor. Herkese değil tabi. Bazı insanlar yeni şeyleri almaya hazır değiller, tüm kanıtlara rağmen telakkilerine takılarak – sadece bu konuda değil, genel olarak. Ve tüm yazdıklarım fikirlerini değiştiremez – bu yazıyı sonuna kadar büyük ihtimalle okumazlar zaten.
Şu yazı, pole dansa henüz gitmeyen ve onun hakkında daha çok öğrenmek isteyenler içindir. Bir de artık giden, ama ne yaptığını defalarca anlatmak ya da aklamak bile zorunda kalanlara – belki bu yazı kanıtlarınıza formül bulmakta yardımcı olur, ya da sadece ona link verebilirsiniz.

POST A COMMENT