Dans kurslarından spor salonlarına, özel etkinliklere ve müzik kliplerine kadar hızla yayılan Zumba Dansı, giderek tüm dünyayı etkisi altına almakta. Kolombiya’da dans ve fitness’ın karışımı olarak ortaya çıkan Zumba, eğlenerek kilo vermek isteyenler için muhteşem bir alternatif olduğundan, talebe bağlı olarak Zumba Dans Kursu sayısı da giderek artıyor.

1990’lı yıllardan beri bilinen ve ülkemizde de son yıllarda büyük ilgi gören Zumba Dansında, her seans minimum 400 kalori yakmak mümkün. Bünyeye, kas ve yağ yoğunluğuna, metabolizma hızına bağlı olarak yakılan kalori miktarı 600 civarına kadar ulaşabilmektedir. Ortalama 1 saatlik sabit tempoda yüzmeye veya squasha eşdeğer miktarda kalori kaybına sebep olan Zumba, grup halinde yapıldığından ve müziğin temposunun yarattığı coşkudan dolayı, spor yapıyor hissini ortadan kaldırmaktadır.

Çoğu insan, spor salonlarına çuval dolusu para dökse de bir süre sonra gitmeye üşenir. Tıpkı Pazartesi günü diyete başlayıp Çarşamba günü bırakanlar gibi, spor salonlarına da ilk hafta coşkuyla gidip, 2-3 hafta sonra semtine dahi uğramayanlar çoğunluktadır. Ancak Zumba, fitness hareketlerini, çeşitli dans figürleri ile buluşturduğu için, 1 saatlik seansın ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini anlamakta dahi zorlanabilirsiniz. Pek çok katılımcı seans sürelerinin uzatılmasını talep etse de, 1 saatlik seans çoğunluk için ideal olandır.

.