Dans etmenin, fiziksel olduğu kadar psikolojik ve ruhsal faydalarının da olduğu bir gerçek. Alzheimer, depresyon, anksiyete gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelen dansı birlikte inceleyelim;

Dansın Psikolojik Faydaları

Sosyalleşmek ve yeni arkadaşlar edinmenin yanı sıra, Dans etmek bireylerin özgüvenlerinin gelişiminde çok etkili rol oynar. Daha mutlu bir insana dönüştüğünüzü görecek, günlük hayatın stresi ile daha kolay baş edebileceksiniz. Bedeninizin sınırlarını keşfedebilirsiniz. Korkularınızı yenebilirsiniz. Tek başına dans ettiğinizde bir nevi meditasyon yaparsınız ve bedeniniz, ruhunuz ile baş başa kalırsınız. Bu da sizi sakinleştirir ve dinlendirir. Grup halinde dansa dahil olduğunuzda ise kendinizi bir gruba ait hissedersiniz. Böylece uyum yönünüz, empati beceriniz gelişir. Beden sürekli hareket halinde olduğu için dikkati odaklama ve sürdürme gibi becerileri de geliştirir. Kişiye ailesi ve arkadaşları ile daha iyi iletişim kurma becerisi katar. Seçim yapma ve karar verme becerisini geliştirir. Zihni canlı tutan nöronlar arasındaki bağları güçlendirir ve dolayısıyla zihni uyanık tutar. Çocukların da kendini daha iyi ifade edebilmelerine olanak tanır. Çocukların ikili ilişkilerinin gelişmesine, uyum ve empati özelliklerinin iyileşmesine olanak tanır.

Dans edenler, Alzheimer’i “unutuyor

Alzheimer ile mücadele etmek yada gelecekte Alzheimer riskini en aza indirgemek için bol fiziksel aktivite ve hafıza egzersizleri önerilir. Tam da bu sebeple, dans etmek Alzheimer ile mücadelede çok etkili bir silahtır. El kol koordinasyonu gelişeceği için, beyin hücreleri daha aktif çalışacaktır. .